O mne

Moja fotka
Hrochoť
Volám sa Vlaďka, mám niečo pred tridsiatkou, bývam v krásnom starom domčeku, mám jedného manžela, jedného píska a veľa plánov a snov. A keďže hľadám miesto na ukladanie spomienok, zážitkov, dní a slov, miesto, ktoré bude pre mňa relaxom a možno aj novým svetom, vznikol malý blodžík o krásnych veciach. Ako si iste všimnete blog je rozdelený na dve časti - okrem malého blodžíku tu nájdete info aj z Bonity Aurelia - info o "svadobnom šialenstve". Želám vám krásne čítanie.

sobota 3. marca 2012

Klinček, karafiát, dianthus....

Môj obľúbený klinček.
Klinček, karafiát, dianthus....

Tento kvietok patrí k mojim obľúbeným, pretože je nadčasový. Aj keď si asi väčšina ľudí  predstaví krvavočervený karafiát zastrčený na saku alebo kytičku karafiátov v detskej rúčke na deň matiek :).

Karafiát je úžasný svojim zjavom a farebnosťou. Nájdete ho v akejkoľvek farbe. Hodí sa k akémukoľvek štýlu. Je prekrásny v kytičkách, v aranžmánoch alebo len tak vo váze. 


Doslovný preklad latinského názvu „dianthus“ znie „kvet bohov, božský kvet“. Takto karafiát nazval v 4. storočí pred n.l. grécky botanik Theofrast. V tomto období sa karafiát tešil veľkej obľube. Bol zasvätený Diovi a bol symbolom vzájomnej náklonnosti.


Aj v starom Ríme boli klinčeky uctievané ako kvetiny lásky a nosili sa bohom. Do Európy prenikli v 11. storočí. Pestovali sa väčšinou v záhradách kláštorov. Existuje legenda, podľa ktorej sa na zemi objavili najprv ružové karafiáty, práve vtedy keď Ježiš niesol kríž a Panna Mária vyronila slzy. Aj vďaka tejto legende sa stal ružový karafiát symbolom materinskej lásky, ale aj svadobnou kvetinkou.


Kvet socializmu? Červené klinčeky získali politický imidž na Kongrese Socialistickej internacionály už v roku 1889 v Paríži, kde stanovili 1. máj za Medzinárodný deň práce, ktorý oslávili robotníci v uliciach s červeným klinčekom v gombíkovej dierke. Klinček po štyridsať rokov socializmu sprevádzal aj u nás všetky štátne sviatky, vystúpenia politikov i oslavy od narodenia po pohreb, bol tiež kvetinou pre učiteľky a symbolom sviatku MDŽ. Paradoxom je, že zásluhu na rozvoji pestovania veľkokvetých klinčekov má USA, v záhradníckych učebniciach budovateľskej epochy sa tento kvet dokonca nazýva americký klinček. Červený klinček prežil bývalý režim a dnes je symbolom vďaky darcom krvi na Deň červených klinčekov.


V súčasnosti sa obľuba karafiátov vracia. Kvietok, s množstvom rozstrapkaných okvetných lístkov je použiteľný v rôznych typoch kytíc a aranžmánov – nostalgický biedermeier, funky štýl, moderný minimalistický štýl, romantický či vintage štýl, ku ktorému sa hodí dokonale. 



Klinček je krásny sám o sebe, pri jeho aranžovaní sa kľudne môžeme vyhnúť množstvu zelene či iným aranžérskym doplnkom.